Як успішно пройти співбесіду з роботодавцем?

Автор: dilovy · Дата: 29 Ноябрь 2009 · Пока нет комментариев

Наведені нижче рекомендації допоможуть вам зрозуміти, як слід поводитись, щоб зацікавити роботодавця і одержати запрошення на роботу.

Як людям вдається влаштуватись на престижну роботу? Можливо, важливу роль відіграє досвід, професіоналізм, диплом. І все ж, найголовніше – відчуття впевненості в собі, незаплямована біографія плюс деякі секрети.

Отже, на що важливо звернути увагу заради успішного проходження співбесіди?

1. Впевненість в собі

«Чому ви сюди прийшли? Що вам тут треба?» – кадровик різко відривається від паперів і спрямовує погляд на чергового «здобувача» престижної роботи. Цей метод називається «агресивним» і часто застосовується досвідченими менеджерами з персоналу. Справжній професіонал зі стійкою нервовою системою, як правило, трохи здивовано, але спокійно відповідає на запитання. Неврівноважені люди починають грубіянити або відразу йдуть, грюкнувши дверима.

«При прийомі на роботу досвідчений менеджер з персоналу в першу чергу перевіряє потенційного працівника на стійкість до стресів, тобто чи зможе претендент вирішити поставлені перед ним завдання в режимі цейтноту».

2. Тінь минулого

Якщо відповідаючи на перші питання майбутній працівник не розгубився, висновок – до стресів він стійкий. Тоді починається перевірка кандидата на другий дуже важливий аспект – чесність і незаплямована біографія. Звичайно ж, престижні компанії дуже ретельно підбирають персонал. Тому краще, якщо в претендента не буде судимостей або ж перебування на обліку в психіатра.

Насправді перевірити достовірність біографічних відомостей про майбутнього працівника не так просто. Законодавство не дозволяє роботодавцям вимагати від людини, що пришли влаштовуватись на роботу, повної інформації про своє минуле життя. Кадровик може лише сам спробувати довідатися якнайбільше про свого потенційного співробітника».

Чинне трудове законодавство не покладає обов’язку на лікувальні заклади, в тому числі психоневрологічні, надавати роботодавцям інформацію про своїх пацієнтів. Більше того, законодавство зобов’язує лікувальні установи зберігати і не розголошувати такі відомості. Так само і роботодавець, відповідно до вимог законодавства, не має права розголошувати інформацію про своїх працівників – як колишніх, так і теперішніх. Тому, якщо менеджер з персоналу захоче подзвонити на попереднє місце роботи, розповідати біографію кандидата колишні колеги не мають права. Хоча, зрозуміло, ця вимога закону в Україні практично не дотримується.

Менеджер з персоналу повинен бути хорошим психологом. Навиків психолога нерідко буває достатньо, щоб немало довідатись про людину. Приміром, почісування вуха або голови видає в претендентові утруднення в пошуках правдоподібної відповіді на каверзне питання. А палець, піднесений до носа, взагалі вважається символічним жестом (згадаймо вислів «залишити з носом»). У стресовій ситуації посмішка у претендента виходить асиметричною, тобто кривою. Якщо людина відводить очі убік, вона щось приховує, і т. д.».

3. Детектор брехні

…Разом з тим, деякі компанії вибрали простіший і більш сучасний спосіб, щоб відрізнити правду від брехні: на Заході давно поширилось застосування в спілкуванні з претендентом детектора брехні (так званий поліграф). Цей прилад здатен розпізнавати неправдиві відповіді претендента по змінах його пульсу, тиску, потовиділення й м’язової активності.

У нас детектори брехні все частіше починають застосовуватись у фармацевтичній промисловості. Важливо, щоб люди, що працюють у цій специфічній галузі, не мали в минулому справи з наркотиками. Використовують детектори брехні і у великих банках. Класичний детектор брехні фіксує всі зміни фізичного стану претендента, який проходить випробування. Але функції детектора цим і обмежуються: оцінити результати і прийняти рішення про прийом на роботу претендента (чи про відмову в прийомі на роботу) повинні люди. Тому повністю покладатись на детектор не варто.

…Одна досвідчена журналістка якось прийшла влаштовуватись у велику телевізійну компанію. Під час співбесіди менеджер з персоналу використав поліграф. На питанні » чи дійсний у вас паспорт?» дівчина згадала, що, коли виходила заміж, міняла прізвище. На хвилину затрималась з відповіддю, крива поліграфа здригнулася – у підсумку на роботу її так і не взяли. Через день вона, щоправда, принесла паспорт і намагалася довести, що він не підроблений. Але кадровик уже не хотів чути ніяких аргументів. Причин неприйняття на роботу кадровик дівчині так і не пояснив.

Хто орієнтується в трудовому законодавстві, скаже, що й не повинен був. Керівник компанії має право брати або не брати на роботу кого завгодно за своїм розсудом і без всяких пояснень. Єдина умова, при якому він був зобов’язаний це зробити, причому письмово – це якби дівчина була вагітна. Це передбачено статтею 184 Кодексу законів про працю України. Відмова в прийомі на роботу вагітної жінки може бути оскаржена в суді. Тільки потрібні докази, які зібрати дуже непросто.

4. Контроль ситуації під час співбесіди

Претендент на працевлаштування, проходячи співбесіду, повинен своєю поведінкою впливати на її хід. Тобто, пасивного очікування питань від кадровика і надання відповідей на них може бути недостатньо для досягнення бажаного результату, яким є одержання запрошення на роботу.

Підходи до прийому на роботу кардинально змінюються. 90% британських фірм, приміром, проводять тверді співбесіди, де кандидатів бомбардують зовсім неочікуваними питаннями.

Діапазон питань різний. Кандидата можуть запитати, кого з відомих людей він/вона б запросив/ла на вечерю. Або попросити розповісти потенційному начальству про себе що-небудь таке, що ні з ким не обговорювалося раніше.

Ці вбивчі, несподівані й начебто б не стосовні до справи питання спрямовані на те, щоб дезорієнтувати кандидата, позбавити його здатності надавати відповіді на питання, тим самим загнавши в глухий кут.

Для роботодавців, працівників відділу кадрів це хороший спосіб перевірити, як людина реагує на несподіванки й поводиться в стресових ситуаціях. Також це дозволяє перевірити загальноосвітню підготовку і кругозір претендента.

Найпопулярніші питання британських кадровиків:

1. Якби Ви були прем’єр-міністром, яким би був головний напрямок Ваших рішень і дій?

2. Якби в Голівуді знімали фільм про Ваше життя, кому б ви довірили роль самого себе?

3. Чим Ви найбільше захоплюєтеся й чому?

4. Обсяги товарообігу і річні доходи компанії, в якій Ви працювали раніше.

5. Помідор – це фрукт чи овоч?

…Не так страшні співбесіди, як їх малюють. Фахівці радять чесно і вдумливо відповідати на всі питання, навіть найнесподіваніші і найдивніші. Не говорити перше що спало на думку, але й не затягувати з відповіддю. Триматись зібрано, відповідати впевнено, небагатослівно.

Якщо питання не зрозуміле – краще перепитати й уточнити. І пам’ятайте, ви не зобов’язані відповідати на суто особисті питання. Якщо вам здається, що кадровики переходять межі, чемно поставте їх на місце.

Зрозуміло, без домашньої підготовки не обійтися. Своє резюме необхідно знати уздовж і впоперек. Навести довідки про компанію, в якій відбуватиметься співбесіда (і про її конкурентів) теж обов’язково.

Не грайте в піддавалки. Задавайте питання самі. Ви повинні з’ясувати, чи підходь вам ця робота. Запитуйте про все, що вас цікавить. Це зручний спосіб показати свої знання про фірму й перетворити допит у розмову.

Занотовуйте почуте під час співбесіди. По-перше, так ви демонструєте, що вам уже важливо все, що говорить потенційне начальство. По-друге, це допоможе вам при подальших співбесідах у цій компанії (рідко кого беруть на роботу з першого заходу). По-третє, зручна поза (ноги впевнено впираються в підлогу, права рука пише, ліва влучними жестами підкреслює сказане) заспокоює тіло й знімає нервозність.

Завжди запитуйте наприкінці співбесіди, що далі: коли з ким зв’язатися й до кого прийти.

Вийшовши з будинку, знайдіть 30 хвилин і прокрутіть всю співбесіду в голові ще раз. Складіть список усіх, з ким ви говорили, хто що запитував, що ви йому/їй відповідали, що вони говорили вам про фірму. Напишіть всі свої інтуїтивні зауваження по кожному пункту й інтерв’ю в цілому. Вам буде легше готуватися до другого раунду або співбесіди в конкурентів.

І ще декілька важливих моментів.

Претенденти часто припускаються однотипних помилок, які псують враження про них і відбивають бажання в консультантів звертатися до них у майбутньому. Менеджери з персоналу й рекрутери приводять схожі приклади помилок претендентів під час спілкування з потенційним роботодавцем, тому необхідно звернути увагу на найпоширеніші з них.

1. Пунктуальність. Ваше запізнення на співбесіду не додасть вам плюсів, але якщо це випадково відбулося, знайдіть можливість попередити того, хто проводитиме співбесіду, про те, що ви не зможете вчасно на неї прибути.

2. Ввічливість. Слова вітання, прощання й подяки залишать про вас приємне враження в співрозмовника й підкреслять рівень вашого виховання, освіти.

3. Обов’язковість. Якщо в розмові з менеджером ви обіцяли подзвонити, написати лист або підготувати резюме, дотримуйтесь свого слова й спробуйте укластися в задані строки. Якщо не встигли – попередьте, інакше вас відзначать як необов’язкову людину.

4. Зовнішній вигляд. Більшість менеджерів з персоналу надають великого значення тому, як кандидат виглядає. Навряд чи вашому співрозмовнику сподобається, що ви прийшли на співбесіду в джинсах. Хоча не буває правил без винятків, наприклад, у творчій сфері це цілком прийнятно.

5. Практично всі менеджери з персоналу з підозрою ставляться до кандидатів тільки з „матеріальною мотивацією”. Питання про компенсаційний пакет задавайте в останню чергу, після з’ясувань перспектив росту, типу організаційної структури, офіційної місії компанії тощо.

6. Негативні відгуки про останнє місце роботи й про керівників. Якщо одна із причин зміни Вашого останнього місця роботи „не зійшлися характерами з начальником”, а про колишніх колег відгукуєтесь як про „інтриганів і змовників”, то може скластись враження, що ви конфліктна людина, і не ладите з людьми. Так, можливо, ваш начальник був дуже твердим, а колеги підсиджували Вас, намагайтеся не говорити про це майбутньому роботодавцеві, знайдіть нейтральну причину відходу, наприклад, „незручне територіальне розташування офісу” або „відсутність перспектив кар’єрного зростання”.

…Професійних успіхів вам і нових кар’єрних вершин!

З досвіду роботи кадрових агентств

Популярность: 7%

Рубрика: Працівникам та роботодавцям · Запись имеет метки: , , ,  Рекомендую прочитати:
Як уникнути помилок при прийомі на роботу нових працівників?

В питаннях, що стосуються наймання на роботу, роботодавцям необхідно додержуватись чітких психологічних принципів, які, на жаль, нерідко порушуються. Нижче

Грамотний підбір персоналу: що ще варто знати?

Підбір персоналу – це один з основних обов'язків HR-менеджерів, але нерідко у відсутності такої посади в штаті компанії рішення цього

Працевлаштування в Україні: огляд ситуації

У лютому центри зайнятості по всій Україні зареєстрували 103 тисячі нових безробітних, що, за даними Державної служби зайнятості, на

50 причин відмов в прийомі на роботу

Кожному з нас, навіть тим, чиє життя, здавалося б, складається із суцільної низки перемог, доводилося стикатись з відмовою. Відмова – це

Кого не слід запрошувати на роботу?

Уявіть ситуацію: ваші посадові обов’язки передбачають проведення співбесід з претендентами на вакантні посади, що з’являються в престижній компанії, в якійОставить комментарий или два